رفع موهای زائد با استفاده از لیزر، کارهایی که اشتباه انجام می‌شوند

رفع موهای زائد با استفاده از لیزر، کارهایی که اشتباه انجام می‌شوند

شیو، واکس، کندن یا هر شیوه سنتی دیگری که وجود دارد، فکر کردن به همه این راهکارهایی که بانوان برای رفع موهای زائد استفاده می‌کنند خسته کننده است. وقتی دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد معرفی شد به شدت توسط ستارگان هالیوودی مورد استقبال قرار گرفت. کاهش رشد مو با هزینه کمتر جالب به نظر می‌رسد؟ البته همه چیز به این راحتی نیست بلکه نوع و رنگ پوست و مو روی درمان از طریق لیزر تاثیرگذار هستند. استفاده از لیزر نامناسب می‌تواند باعث سوختگی و نقاط تیره رنگ روی پوست شود. پس به همین خاطر باید مواظب سرویس‌هایی با قیمت بسیار کم باشید.

لیزر طول موج مد نظر نور را به سطح پوست می‌تاباند. این نور سپس به انرژی حرارتی تبدیل می‌شود که روی ملانین تاثیرگذار بوده و  در نهایت فولیکول را نابود می‌دهند. تنها بعد از ده روز از درمان اولیه موهای درمان شده از بدن جدا می‌شوند. بدین ترتیب دارای بدنی بدون مو و پوستی نرم خواهید بود. به صورت کلی لیزر کنتراست بین رنگ مو و پوست را پیدا کرده و بر اساس آن انرژی حرارتی را به فولیکول منتقل می‌کند. بدین ترتیب بهترین ترکیب برای درمان، پوست روشن و موهای تیره است. نور با تراکم بسیار بالا به دنبال ملانین می‌گردد. زنانی که دارای موهای روشن هستند به صورت طبیعی ملانین کمتری دارند و به همین خاطر درمان با تاثیرگذاری مناسب انجام نخواهد شد.

وقتی تکنولوژی لیزر به تازگی معرفی شده بود، به خاطر محدودیت های موجود امکان درمان بانوان با رنگ پوست تیره وجود نداشت و در صورت استفاده از لیزر امکان به وجود آمدن عوارضی مثل تغییر رنگ پوست و اسکار وجود داشت. البته با پیشرفت تکنولوژی لیزر‌هایی ساخته شد که می‌تواند این ترکیب رنگی را نیز درمان کنند. لیزر‌های ND:YAG و الکساندرایت برای این ترکیب رنگی مناسب است. لیزر ND:YAG اصلا به رنگ کاری ندارد و ریشه مو را خواهد سوزاند. به همین خاطر افراد با رنگ پوست تیره می‌توانند به آن اعتماد کنند. اگر پوست شما تیره رنگ است باید از لیزر‌هایی با نام دایود و IPL به شدت دوری کنید.

بر خلاف تبلیغات انجام شده، دستگاه لیزر راهکاری برای رفع دائمی موهای زائد نیست بلکه بعد از انجام کامل مراحل درمانی بازهم شاهد رشد کمی موهای زائد خواهید بود. البته موهایی که دوباره رشد می‌کنند بسیار نازک‌تر و البته با رنگ روشن‌تر خواهند بود. در ادامه نیز به خاطر تغییرات هورمونی شاید شاهد رشد موهای زائد جدیدی باشید و به همین خاطر سالانه یکبار جلسات درمانی نگه‌داری پیشنهاد می‌شوند.

شما نمی‌توانید همه نوع مو را لیزر کنید. بله از لیزر می‌توان در نقاط مختلف بدن استفاده کرد اما تاثیرگذاری آن بستگی به بافت و رنگ مو دارد.اگر موها دارای رنگ روشن باشند قطعا درمان آنها بسیار سخت است و شاید در بسیاری از موارد اصلا درمان نشوند. موهای بسیار کوچک با رنگ روشن که از بدو تولد روی بدن انسان قرار دارد توسط لیزر رفع نمی‌شود.

درباره نویسنده

طاهر تاج پارس

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه