شایعات و حقیقت در مورد استفاده از دستگاه لیزر دایود برای رفع موهای زائد در تابستان

شایعات و حقیقت در مورد استفاده از دستگاه لیزر دایود برای رفع موهای زائد در تابستان

نگرانی‌های زیادی در مورد انجام عمل لیزر با دستگاه لیزر مو برای رفع موهای زائد در تابستان وجود دارد. این نگرانی‌ها از آنجا به وجود می‌آید که ایده‌هایی در گذشته وجود داشته که نباید در فصل تابستان اینکار را انجام داد. این شایعات نگرانی‌های زیادی در مورد پوست‌های آفتاب سوخته، در معرض آفتاب قرار گرفتن و البته برنزه کردن به وجود آورده است. در این مقاله سعی می‌کنیم تا این شایعات را توضیح داده و حقیقت را در مورد لیزر موهای زائد در فصل تابستان بیان کنیم.

شایعه: شما در تابستان نمی‌توانید از لیزر برای رفع موهای زائد استفاده کنید

این شایعه یا در حقیقت افسانه به صورت کلی حقیقت ندارد. بله شما به راحتی می‌توانید از دستگاه لیزر دایود برای رفع موهای زائد در فصل تابستان استفاده کنید. پس چگونه این افسانه به وجود آمده است؟ در واقع ریشه این افسانه را می‌توان به پیشنهاد دوری از آفتاب قبل از انجام درمان لیزر نسبت داد که چگونگی آن را نیز برای شما توضیح خواهیم داد. دستگاه‌های لیزر برای رفع موهای زائد از طول موج‌های به خصوصی برای تمرکز روی رنگدانه ملانین استفاده کرده و آنها را مورد هدف قرار خواهند داد. این طول موج‌ها با این قدرت را دارد که با تمرکز روی رنگدانه از آسیب زدن به دیگر بافت‌های پوست جلوگیری کنند. وقتی درمان از طریق لیزر به تازگی شروع شده بود، دستگاه‌های لیزر متفاوت قدرت زیادی برای متمرکز کردن طول موج نداشتند. به همین دلیل هر چه پوست شما دارای رنگ تیره‌تر بود، انجام درمان به همان مقدار دشوار می‌شد. در فصل تابستان بسیاری از افراد به برنزه کردن پوست خود علاقه دارند و به همین خاطر فکر می‌کنند که تیره شدن رنگ پوست روی درمان تاثیر دارد که نسبتا درست حدس می‌زنند. یک کاغذ سفید با نقاط سیاه را در نظر بگیرید. پیدا کردن نقاط سیاه در این کاغذ بسیار آسان است. حالا در نظر بگیری که رنگ کاغذ، همرنگ نقطه‌ها باشد. قطعا پیدا کردن نقطه‌ها روی کاغذ امری بسیار دشوار یا حتی نشدنی خواهد بود. البته باید در نظر داشت که با پیشرفت شگرف تکنولوژی و ساخت نسل جدید دستگاه‌های لیزر این امکان به وجود آمد که دستگاه‌های لیزر از این مشکل به خوبی و عملکرد قابل قبولی گذر کنند و در نهایت موهای زائد را از بین ببرند. البته با وجود پیشرفت بسیار زیاد باز هم توصیه می‌شود که قبل از عمل تا آنجا که امکان دارد از نور آفتاب دوری کنید تا عمل راحت‌تری را پیش رو داشته باشید.

شایعه: با پوست برنزه نمی‌توانید عمل لیزر با دستگاه لیزر دایود را انجام دهید

باید گفت که البته این افسانه به صورت کلی دروغ و شایعه نیست. در حال حاضر شما می‌توانید با پوست برنزه شده لیزر پوست برای رفع موهای زائد را انجام دهید. با توجه به تکنولوژی‌هایی مثل LightSheer Duet که امکان استفاده روی پوست‌هایی با رنگ تیره را دارد، عمل پوست‌های برنزه شده نیز به راحتی انجام می‌شود. البته چون رنگ پوست به رنگدانه‌های مو بسیار نزدیک شده است تنظیمات دستگاه لیزر نمی‌تواند برای عمل بسیار حجومی باشد. به همین خاطر قطعا تعداد جلسات مورد نیاز برای رفع موهای زائد افزایش پیدا می‌کند. پیشنهاد می‌شود که برای انجام عمل صبر کنید که پوست به رنگ عادی خود بازگردد اما اگر پوست خود را به تازگی برنزه کردید مشکل چندان بزرگی به وجود نخواهد آمد بلکه صرفا تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان افزایش پیدا می‌کند. در نهایت متخصص‌ها باز هم توصیه می‌کنند که در صورت امکان از نور آفتاب قبل از درمان دوری کنید تا نتیجه بهتر را در زمانی کمتر مشاهده کنید.

شایعه: اگر 72 ساعت قبل از عمل در معرض نور خورشید بودید، امکان درمان وجود ندارد

متاسفانه این مورد یک شایعه نیست بلکه حقیقت دارد. این مورد در واقع حقیقتی است که باید به شدت جدی گرفته شود. اگر 72 ساعت قبل از انجام عمل لیزر در معرض نور خورشید بودید امکان انجام عمل لیزر برای شما امکان پذیر نخواهد بود. پیشنهاد می‌شود که 72 ساعت قبل از انجام عمل به صورت کلی از نور خورشید دوری کنید چون ریسک سوختگی، ایجاد اسکار و یا ایجاد صدمه در هنگام درمان به پوست وجود دارد. اینکه پوست شما برنزه شده باشد یا خیر اهمیتی ندارد اما با در معرض آفتاب بودن 72 قبل از عمل لیزر، پوست شما بسیار حساس می‌شود که شاید حتی از آن اطلاع نداشته باشید. اگر قصد انجام عمل لیزر را دارید، فرقی ندارد که در چه فصلی هستید، باید حتما این مورد را در نظر داشته باشید. در انتها نیز باید اشاره کنیم که اگر قصد برنزه کردن پوست با استفاده از نور خورشید را دارید پیشنهاد می‌شود حتما از کرم‌های ضد آفتاب مخصوص برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست استفاده کنید.

درباره نویسنده

طاهر تاج پارس

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه