شش نکته که باید قبل از عمل لیزر برای رفع موهای زائد باید به آنها توجه داشت

شش نکته که باید قبل از عمل لیزر برای رفع موهای زائد باید به آنها توجه داشت

با نزدیک شدن فصل بهار و تابستان، بسیاری از افراد از عمل لیزر برای رفع موهای زائد استفاده خواهند کرد. استفاده از دستگاه لیزر موهای زائد می‌تواند زمان بسیار زیادی را برای رفع موهای زائد ذخیره کند. البته برای انجام این عمل نیاز به نگه‌داری قبل از انجام جلسات دارید تا به بهترین نتیجه رسیده و البته شاهد عوارض جانبی نباشید.

در ابتدا باید گفت که لیزر با ارائه طول موج‌های مد نظر، رنگدانه‌های فولیکول مو را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با جذب نور، لیزر می‌تواند فولیکول مو را نابود کرده و در عین حال آسیبی به پوست و دیگر بافت‌ها وارد نکند. به خاطر اینکه هر فرد دارای چرخه فعال رشد مو خاصی است، جلسات مختلفی برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز است. هر جلسه می‌تواند با فاصله هشت تا ده هفته انجام شود تا به نتیجه مناسب برسید. راه‌های دیگری  برای رسیدن به بهترین نتیجه وجود دارد. بهتر است که قبل از انجام عمل لیزر به نکات زیر توجه داشته باشید

  1. از کندن و استفاده از واکس برای رفع موهای زائد خودداری کنید

لیزر با هدف قرار دادن ریشه مو کار می‌کند. بدین ترتیب باید چهار تا شش هفته قبل از انجام جلسه عمل لیزر از واکس کردن یا کندن مو خودداری کنید. شیو کردن مشکلی را به وجود نمی‌آورد چون ریشه مو در این شیوه تحت تاثیر قرار نمی‌گیرد. در واقع برای رسیدن به بهترین نتیجه در زمان انجام عمل لیزر پیشنهاد می‌شود که قبل از عمل یکبار شیو انجام دهید. به خاطر فاصله هشت تا ده هفته‌ای بین جلسات درمانی لیزر می‌توانید از واکس یا کندن مو استفاده کنید اما اصلا اینکار برای رسیدن به نتیجه بهتر پیشنهاد نمی شود.

  1. منطقه مد نظر در بدن برای عمل را شیو کنید

همانطور که اشاره شد پیشنهاد می‌شود که 24 تا 48 ساعت قبل از عمل لیزر در منطقه مد نظر بدن که قرار است لیزر روی آن انجام شود، شیو انجام شود. در حالی که شاید موها با چشم غیر مسلح مشاهده نشود اما ریشه مو برای هدف قرار دادن توسط لیزر هنوز وجود دارد. شیو کردن موهای زائد قبل از عمل لیزر شانس ایجاد سوختگی را کاهش می‌دهد و همچنین امکان رشد مو زیر پوست نیز کمتر می‌شود.

  1. از نور آفتاب دوری کنید

پیشنهاد می‌شود که دو هفته قبل از انجام عمل لیزر از روبرو شدن مستقیم با نور آفتاب خودداری کنید. همچنین بهتر است که از برنزه کردن پوست نیز خودداری کنید. برنزه کردن می‌تواند باعث تغییر رنگ پوست شود. اگر پوست شما دچار آفتاب سوختگی شده باشد بدون شک شاهد درد بسیار زیاد و ایجاد تاول بعد از درمان لیزر خواهید بود. بسیاری از متخصص‌ها در صورت برنزه بودن یا آفتاب سوختگی پوست از درمان توسط لیزر خودداری خواهند کرد و شما مجبور می‌شوید که زمان جلسه درمانی را به تعویق بیاندازید. مطمئن باشید که قبل از درمان از کرم‌های ضد آفتاب مناسب استفاده کنید.

  1. از رنگ مو روشن استفاده نکنید

همانطور که اشاره شد در لیزر رنگدانه‌های مو مورد هدف قرار می‌گیرند. این رنگدانه‌ها انرژی لیزر را جذب کرده که در نهایت باعث حذف موهای زائد می‌شود. در صورتی که موهای خود را به رنگ روشن تغییر داده باشید درمان بسیار دشوار خواهد شد. رنگ کردن مو حداقل شش هفته قبل از درمان باید قطع شود. این میزان زمان اجازه می‌دهد تا ریشه مو رشد کرده و رنگ طبیعی مشاهده شود.

  1. داروهای خود را چک کنید

بسیار مهم است که در مورد داروهای مصرفی خود با یک متخصص مشورت کنید و به آنها اطلاع دهید که از چه نوع دارویی استفاده می‌کنید. برخی از داروها با استفاده از لیزر تداخل دارند و باعث می‌شوند که تاثیرگذاری لیزر کاهش پیدا کند. برخی دیگر نیز باعث به وجود آمدن حساس شدن سطح پوست خواهند شد. اگر از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌کنید حتما باید به پزشک خود اطلاع دهید. نیازی نیست که استفاده از دارو‌های خود را قطع کنید، بلکه متخصص انجام لیزر می‌تواند تنظیمات مناسب با پوست و داروهای مصرفی شما را انتخاب کند تا درمان بهتر انجام شود.

  1. آرایش خود را پاک کنید

مواد استفاده شده در ساخت لوازم آرایشی و بهدانشی می‌توانند روی درمان لیزر تاثیر زیادی بگذارند. پیشنهاد می‌شود قبل از انجام لیزر هر گونه آرایش را از روی سطح مقطع پوست که قرار است تحت درمان لیزر قرار بگیرد را پاک کنید. اگر از مواد خاص برای پاک کردن آرایش استفاده می‌کنید حتما سطح پوست را با آب بشویید.

پیروی از این شش پیشنهاد می‌تواند نتیجه مناسب‌تری را بعد از انجام لیزر برای رفع موهای زائد به وجود آورد. همچنین ریسک و خطر روبرو شدن با عوارض جانبی نیز کاهش پیدا می‌کند. این عوارض جانبی می‌توانند در صورت عدم رعایت نکات ذکر شده به شدت افزایش پیدا کنند. در حالت کلی لیزر دارای عواض جانبی بسیار کمی است که اکثر آنها صرفا چند ساعت تا چند روز بعد از انجام عمل به صورت خودکار رفع می‌شوند. با رعایت شش نکته ذکر شده می‌توانید عملی بسیار مناسب، بدون مخاطرات مختلف و البته کاهش ریسک را تجربه کنید.

درباره نویسنده

طاهر تاج پارس

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه