عمل لیزر موهای زائد بدن، نکاتی که باید آنها را در نظر گرفت

عمل لیزر موهای زائد بدن، نکاتی که باید آنها را در نظر گرفت

شیوه‌های سنتی برای رفع موهای زائد نه تنها ماندگاری چندان زیادی ندارند بلکه راهکار‌هایی مثل واکس درد بسیار زیادی را نیز به کاربر منتقل خواهند کرد. تقریبا می‌توان مطمئن بود که تقریبا تمام انسان‌ها دوست دارند تا به راهکاری دائمی برای رفع موهای زائد بدن خود دسترسی پیدا کنند. خوشبختانه علم راهی را نیز برای آن پیدا کرده است.

لیزر موهای زائد چگونه کار می‌کند

در عمل با استفاده از دستگاه لیزر، پالس‌های متمرکز نور روی پوست تابیده شده که رنگدانه‌های داخل فولیکول مو را هدف قرار می‌دهد. این نور تبدیل به انرژی حرارتی شده و فولیکول را از بین می‌برد. این درمان برای رنگ پوست‌های روشن و تیره متفاوت است. در پوست‌هایی با رنگ روشن، دستگاه لیزر رنگدانه فولیکول را هدف قرار می‌دهد اما در پوست‌هایی با رنگ تیره دستگاه لیزر ذخایر خونی را در فولیکول هدف قرار می‌دهد تا از رشد موهای زائد جلوگیری کند. در هر صورت هنوز هم می‌توان گفت که لیزر روی ترکیب رنگ پوست روشن و موهای تیره بهترین نتیجه را ارائه خواهد کرد. البته برای پوست و موهای تیره نیز پیشرفت‌هایی صورت گرفته و لیزر Nd:YAG می‌تواند به خوبی این ترکیب رنگی را نیز تحت درمان قرار دهد.

چه قسمتی از بدن می‌تواند توسط دستگاه لیزر درمان شود؟

از دستگاه لیزر می‌توانید برای رفع موهای زائد روی صورت، پاها، دست، زیر بقل و تقریبا همه جای بدن استفاده کنید. این درمان می‌تواند به راحتی توسط بانوان و مردان مورد استفاده قرار گیرد و محدودیت خاصی در این مورد وجود ندارد.

هر جلسه درمانی چه قدر طول می‌کشد؟

هر پالس از لیزر می‌تواند تقریبا دو الی سه سانتیمتر از سطح پوست را تحت پوشش قرار دهد. نواحی کوچکی مثل بالای لب صرفا در چند دقیقه درمان می‌شود اما مناطق بزرگتر مثل کمر به حداکثر یک ساعت زمان نیاز دارد. صبر و تحمل کلید اصلی برای رسیدن به نتیجه مناسب است.

آیا دستگاه لیزر واقعا به کاهش موهای زائد کمک می‌کند؟

جواب مثبت است. با توجه به نتایج به دست آمده این شیوه درمانی می‌تواند نتایج نسبتا دائمی را به همراه داشته باشد. تعداد جلسات درمانی برای هر فرد متفاوت است اما در سه الی هفت جلسه می‌توانید کاهش رشد 90 درصدی موهای زائد را مشاهده کنید. بدین ترتیب دیگر شما نیازی به استفاده از شیوه‌های سنتی مثل واکس یا شیو نیازی نخواهید داشت. اگر به دنبال راهکاری کاملا دائمی هستید استفاده از عمل الکترولیسیس نیز برای انتخاب وجود دارد.

هزینه

استفاده از دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد اصلا ارزان نیست. اگر به لیزر به عنوان راهکاری در طولانی مدت نگاه کنید، این شیوه می‌تواند حتی ارزان‌تر از شیو یا واکس باشد اما در کوتاه مدت بدون شک شیوه‌های سنتی بسیار مقرون به صرفه‌تر از لیزر خواهند بود. نکته‌ای که باعث می‌شود لیزر در طولانی مدت از لحاظ اقتصادی بهتر عمل کند، ماندگاری بالای آن است. در این مدت شما باید هزینه نسبتا زیادی را صرف شیو یا واکس کنید اما با لیزر تا زمان زیادی نیاز به رفع موهای زائد بدن ندارید.

نکاتی که قبل از درمان با استفاده از دستگاه لیزر باید آنها را در نظر گرفت

  1. از شیوه‌های سنتی مثل کندن موهای زائد و واکس تا چهار هفته قبل از جلسه درمانی لیزر دوری کنید. ریشه مو برای درمان باید وجود داشته باشد.
  2. از نور آفتاب و برنزه کردن حتی با اسپری خودداری کنید. هر چه قدر پوست شما به رنگ طبیعی و روشن نزدیک‌تر باشد درمانی بهتر با عوارض جانبی کمتر را تجربه می‌کنید.
  3. از ورزش، دوش آب گرم، سونا و جکوزی قبل و بعد از عمل تا 24 ساعت دوری کنید. افزایش حرارت بدن باعث به وجود آمدن حساسیت و عوارض جانبی خواهد شد. در موارد حاد حتی عفونت نیز گزارش شده است.
  4. برای رسیدن به بهترین نتیجه باید چند جلسه درمانی را پشت سر بگذارید. تعداد این جلسات رابطه مستقیم با ترکیب رنگ پوست و مو و جنس آن دارد.

درباره نویسنده

طاهر تاج پارس

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه