عمل لیزر چگونه کار می‌کند؟

عمل لیزر چگونه کار می‌کند؟

موهای زائد ناخواسته در بدن، مشکلی عمومی در زنان و مردان است. رفع مو‌های زائد در بازه‌های زمانی محدود با استفاده از روش‌هایی مثل شیو، واکس و … زمان بسیار زیادی را هدر خواهد داد و می‌تواند در عین حال دردناک باشد. در بهترین حالت متود‌های اشاره شده می‌توانند صرفا راه حلی موقتی را به یک فرد ارائه کنند. در بسیاری از این راه حل‌ها صرفا چند ساعت یا چند روز از دست مو‌های زائد خلاص خواهید شد. با استفاده از لیزر می‌توانید از زحمت رفع مو‌های زائد با شیوه‌های سنتی راحت شوید. لیزر می‌تواند راهکاری نسبتا دائمی برای رفع موهای زائد به بیمار ارائه کند و در سمت مقابل برای سلامتی نیز ضرری ندارد.

فاز‌های مختلف رشد مو‌

برای درک بهتر از شیوه عمل دستگاه لیزر، باید اول بدانید که مو در واقع چگونه رشد می‌کند. مو در واقع در عمق فولیکول مو رشد می‌کند که درون پوست جای گرفته است. مو همیشه در حال رشد نیست بلکه فرآیند رشد مو سه فاز مختلف دارد.

  • فاز Anagen: در این فاز، مو به صورت فعال در حال رشد است که در حالت عادی چند ماه به طول می‌انجامد. این فاز، بهترین زمان برای انجام عمل لیزر است.
  • فاز Catagen: در این فاز نسبتا کوتاه، رشد مو متوقف می‌شود.
  • فاز Telogen: فاز آخر از فرایند رشد و زندگی مو، فاز استراحت است که می‌تواند چندین ماه به طول بیانجامد. در این فاز مو از فولیکول جدا شده و سپس دوباره فاز Anagen و رشد دوباره آغاز می‌شود.

در حالی که سرعت رشد مو در افراد مختلف، کاملا متفاوت است اما طول آن به جنس مو بستگی دارد. برای مثال فاز فعال رشد موی سر ممکن است چند سال طول بکشد اما فاز رشد فعال مو‌های روی بدن صرفا چند ماه است.

عمل لیزر چگونه کار می‌کند؟

عمل لیزر چگونه کار می‌کند؟

عمل لیزر چگونه کار می‌کند؟

در طول عمل، پزشک از دستگاه روی نقطه مد نظر بدن استفاده خواهد کرد. لیزر نور متمرکز شده را روی پوست می‌تاباند. این انرژی تولید شده به پوست و فولیکول مو اعمال خواهد شد. فولیکول‌های مو که این انرژی را دریافت کردند، آسیب خواهند دید. مو‌هایی که دارای فولیکول آسیب دیده باشند پس از چند روز از بدن جدا خواهند شد و مو‌هایی که بعدا نیز امکان رشدشان وجود داشت تحت تاثیر قرار خواهند گرفت. نظر به اینکه همه مو‌های منقطه مورد نظر بدن در زمان درمان، در فاز رشد فعال قرار ندارند یک جلسه درمانی نمی‌تواند همه موهای زائد را تحت تاثیر قرار دهد. همانطور که گفته شد، رشد مو در بدن سه فاز مختلف دارد و ممکن است بسیاری از فولیکول‌ها در فاز استراحت و حتی شروع دوباره باشند که در هنگام درمان، تاثیری نخواهند پذیرفت. بعد از انجام درمان شاید شاهد رشد دوباره برخی از مو‌های زائد باشید اما این مو‌ها مانند گذشته ضخیم نخواهند بود. مو‌های جدید بسیار نازک و با رنگ روشن‌تر خواهند بود. انجام جلسات بیشتر می‌تواند مو‌های زائد را به کلی نابود کند.

در روز درمان انتظار چه اتفاقاتی را داشته باشیم؟

پیشنهاد می‌شود که قبل از انجام عمل لیزر، مو‌های زائد بدن خود را تا حد امکان کوتاه کنید. انجام اینکار باعث می‌شود که نور لیزر بسیار بهتر جذب شود. همچنین بهتر است چند هفته قبل از انجام عمل، ناحیه مد نظر بدن خود را در معرض نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. در انجام عمل لیزر تقریبا هیچ نیازی به استراحت وجود ندارد. این عمل سرپایی، بسیار سریع انجام می‌شود. قبل از انجام عمل لیزر، روی پوست منطقه مورد نظر از بدن شما، ژل مخصوص به کار برده خواهد شد. همانطور که انتظار می‌رود، پزشک مخصوص با استفاده از هندپیس دستگاه لیزر، نور مخصوص را به پوست می‌تاباند. شاید سرمای بسیار کمی را روی پوست خود در حین درمان حس کنید. بدین ترتیب لیزر کردن مو‌های زائد شامل درد بسیار کمی است. برخی از بیماران، درد درمان لیزر را به کندن آرام یک چسب زخم تشبیه می‌کنند که کاملا قابل تحمل است. درد‌های احتمالی به وجود آمده بسیار سریع بعد از انجام عمل، به اتمام خواهند رسید. طول جلسه درمانی تنها چند دقیقه است اما میزان هر جلسه به وسعت منطقه لیزر شده بستگی خواهد داشت. مثلا سطح وسیع پشت بدن به نزدیک سی دقیقه انجام عمل لیزر احتیاج دارد. بعد از انجام عمل، شاید ژل خنک کننده روی پوست شما اعمال شود. استفاده از باند برای بانداژ قسمت لیزر شده اجباری نیست چون آسیبی به پوست وارد نمی‌شود. شاید بعد از جلسات درمانی، احساسی مانند آفتاب سوختگی در سطح بسیار پایین داشته باشید. بدین ترتیب بیمار می‌تواند بعد از انجام عمل لیزر به راحتی فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد.

اگر جز افرادی هستید که عمل لیزر را انجام می‌دهید باید به نکات زیر توجه کنید:

  • قبل از انجام لیزر حتما ناحیه مد نظر را اصلاح کنید
  • شش هفته قبل از انجام عمل، از شیوه‌های سنتی مثل واکس یا کندن مو استفاده نکنید
  • از قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و UV خودداری کنید. همچنین از برنزه کردن بدن تا چهار هفته قبل از عمل خودداری کنید.

بعد از انجام عمل نیز باید به نکات زیر توجه کنید:

  • بلافاصله بعد از انجام عمل، ممکن است در ناحیه مد نظر شاهد قرمز شدن پوست باشید که شاید تا چند روز ادامه پیدا کند. البته در حالت کلی این عارضه تنها چند ساعت بعد از عمل رفع می‌شود. بسیار طبیعی است که در منطقه لیرز شده حس آفتاب سوختگی در سطح بسیار پایین داشته باشید.
  • حتما از تابیده شدن آفتاب به پوست جلوگیری کنید. در صورتی که امکان اینکار برای شما وجود ندارد، از کرم‌های ضد آفتاب مرغوب استفاده کنید.

درباره نویسنده

طاهر تاج پارس

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه