لیزر موهای زائد روی پوست‌هایی با رنگ تیره چگونه عمل می‌کند ؟

لیزر موهای زائد روی پوست‌هایی با رنگ تیره چگونه عمل می‌کند ؟

یکی از افسانه‌هایی که در مورد لیزر‌ موهای زائد وجود دارد این است که این عمل روی پوست‌هایی با رنگ تیره قابل استفاده نیست. بهتر است که در این مورد دوباره فکر کنید چون این حرف یک شایعه بزرگ است. افرادی با رنگ تیره پوست در حقیقت با پیشرفت تکنولوژی در این زمینه امکان انجام عمل لیزر را دارند. در حال حاضر تقریبا عمل لیزر روی هر نوع پوست و رنگی قابل انجام است. دو مدل لیزر بیشتر در این نوع عمل برای رنگ تیره پوست استفاده می شود که به لیزر‌های Nd:YAG و دایود تقسیم می شوند.

دستگاه لیزر Nd:YAG

لیزر Nd:YAG یکی از محصولات بسیار خلاقانه در این بازار است. این دستگاه قدرت بسیار بالایی در تشخیص رنگدانه‌های مو و پوست دارد و می‌تواند بسیار اسان موهای زائد را از روی هر رنگ پوستی رفع کند. این لیزر یکی از طولانی ترین پرتو‌ها را تولید می‌کند و به همین دلیل تعداد پالس‌های کمتری برای درمان مورد نیاز خواهد بود. در نهایت نیز به کمک همه این موارد جلسات کمتری برای درمان نیاز است و بیمار درد کمتری را حس خواهد کرد. به خاطر تعداد جلسات کمتر همچنین قطعا مشکلات کمتری به وجود خواهد آمد.

لیزر دایود (Diode)

دستگاه لیزر دایود کمی نسبت به Nd:YAG ملایم‌تر است. لیزر دایود در هنگام رفع کردن موهای زائد از پوست نیز حفاظت می‌کند. برای مطمئن بودن از کم شدن آسیب وارده به پوست و بافت‌های اطراف لیزر دایود بسیار عالی عمل می‌کند. لیزر دایود معمولا روی پوست‌های روشن و نیمه تاریک عملکرد فوق‌‌العاده‌ای دارد اما روی پوست‌هایی با رنگ تیره نیز به خوبی قابل استفاده است.

اگر دارای پوست با رنگ تیره هستید، هر کدام از این دو نوع لیزر می‌توانند عمل بسیار خوبی در عمل رفع موهای زائد برای شما داشته باشند. همچنین نیازی نیست که نگران ریسک‌های مختلف در هنگام درمان باشید. در حالی که رنگ تیره پوست می‌تواند بیمار را با ریسک‌هایی مثل تغییر رنگ، آسیب یا اسکار مواجه کند اما این دو لیزر نوآور تقریبا بسیاری از این ریسک ها را به حداقل رسانده‌اند. دلیل اصلی این امر نیز حساسیت بسیار بالای این دو لیزر به همه نوع رنگ و البته ملانین است. این بدان معنی است که لیزر‌های اشاره شده نفوذ بسیار دقیق‌تری به فولیکول‌ها دارند بدون اینکه به بافت‌های اطراف محل درمان آسیبی وارد کنند. همچنین بهتر است که افرادی که دارای رنگ پوست تیره هستند حتما برای انجام عمل به دکتر مختصص مراجعه کنند. تجربه در استفاده از لیزر در عمل‌های مختلف می‌تواند تاثیر مستقیمی روی تجربه فرد و نتیجه نهایی داشته باشند. اگر درمان روی پوست‌های تیره به درستی انجام نشود قطعا به میزان مد نظر از رفع موهای زائد نزدیک نخواهید شد یا در بدترین حالت ممکن است سوختگی یا اسکار روی پوست شما به وجود آید.

همیشه سوال‌های مختلفی در مورد استفاده از لیزر برای رفع موهای زائد وجود دارد. به عنوان مثال یکی از تکراری ترین سوال‌ها در این زمینه این است که برای درمان کامل به چند جلسه نیاز است؟ باید گفت که جواب مشخصی برای این سوال وجود ندارد. دلیل این پاسخ مبهم نیز این است که لیزر روی افراد و پوست‌های مختلف به شیوه‌های متفاوتی عمل خواهد کرد. باید مشخص شود که چه نوع لیزری با پوست شما سازگاری است. رنگ پوست و جنس  و رنگ مو نیز تاثیر زیادی در طول درمان دارد. همه این موارد پتانسیل پیچیده کردن درمان و افزایش تعداد جلسات را دارند. به صورت کلی می‌تواند گفت که به صورت میانگین تعداد جلسات اجباری سه تا پنج جلسه است. در برخی از موارد نیز افرادی هستند که در دو جلسه به نتیجه مد نظر نزدیک می‌شوند. در سمت مقابل نیز شاید فردی به بیشتر از ده جلسه نیاز داشته باشد. در واقع مشخص نیست که برای درمان کامل و مد نظر بیمار به چند جلسه درمانی نیاز است. سوال بعدی در مورد برنزه بودن پوست است. بهتر است که در زمان برنزه بودن پوست درمان لیزر انجام نشود. گرچه امکان انجام اینکار وجود دارد اما به نتیجه دلخواه نخواهید رسید.

در نهایت باید گفت که لیزر موهای زائد بدون شک نتیجه بخش است. باید گفت که این شیوه نسبت به روش‌های سنتی بسیار امن‌تر است و در نهایت ماندگاری بسیار بیشتری دارد. تقریبا اکثر افرادی که از لیزر استفاده می‌کنند نتایج بسیار ماندگار و در برخی موارد همیشگی را تجربه می‌کنند و این نتیجه صرفا در سه تا شش جلسه درمانی به وجود می‌آید. در نهایت اگر پوست تیره دارید نگران ناکارآمد بودن لیزر نباشید چون با پیشرفت‌های به وجود آمده در تکنولوژی این صنعت، امکان لیزر کردن این نوع پوست نیز به راحتی وجود دارد.

درباره نویسنده

طاهر تاج پارس

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه