لیزر یا IPL، کدام یک بهتر است؟

لیزر یا IPL، کدام یک بهتر است؟

استفاده از دستگاه لیزر و در کنار آن IPL، هر دو شیوه‌هایی بسیار محبوب برای رهایی نسبتا دائمی از موهای زائد بدن هستند. IPL مخفف Intense Pulsed Light است که از طیف نور گسترده به جای لیزر استفاده می‌کند. بسیاری از افراد برای تصمیم گیری در استفاده از این دو شیوه برای رفع موهای زائد مردد هستند. باید گفت که هر دو این شیوه‌های درمان، بسیار موفق هستند. هر دو شیوه در رفع موهای زائد بسیار موثر بوده و صرفا در استفاده از منبع نوری با هم متفاوت هستند. IPL و لیزر می‌توانند تکنیک‌های بسیار شبیه به یکدیگر را ارائه کنند.

اگر از شیو کردن موهای زائد بدن خود خسته شدید، بهتر است که از راهکار‌هایی با ماندگاری بسیار بیشتر استفاده کنید. این دو متود، به صورت ثابت شده تاثیر بسیار خوبی برای نابودی موهای زائد در فواصل زیاد زمانی دارند. در حالی که شاید در برخی از محافل از IPL به عنوان پیشرفته‌ترین شیوه رفع موهای زائد یاد شود اما مهم است که بدانید تفاوت آن با دستگاه‌های لیزر چیست؟ IPL و لیزر هر دو، تکنیک‌های بسیار امن و سریعی هستند که سطح پوست شما را برای ماه‌ها صاف و نرم خواهند کرد. اگر اینکار را در یک سالن زیبایی انجام دهید، هزینه عمل می‌تواند بسیار زیاد شود اما شیوه‌های متفاوتی برای کاهش آن وجود دارد. البته هزینه‌های انجام شده در هر حدی باشد قطعا از نتایج به دست آمده بسیار راضی خواهید بود که باعث می‌شود در حالت کلی حتی نسبت به استفاده از شیوه‌های سنتی برای رفع موهای زائد، هزینه کمتری انجام داده باشید. در این مقاله تلاش می‌شود تا به تفاوت‌ها، مزایا و معایب هر دو شیوه لیزر و IPL بپردازیم

درمان موهای زائد با استفاده از IPL چیست؟

استفاده از IPL برای درمان موهای زائد، شیوه‌ای بسیار محبوب است که باعث می‌شود موها از بین رفته و دیگر رشد نکنند. بر خلاف استفاده از دستگاه لیزر برای رفع مو‌های زائد، IPL از نور لیزر استفاده نمی‌کند بلکه آن را با طیف وسیعی از نور قدرتمند با چند طول موج جایگزین کرده است. در حالی که دستگاه لیزر از یک طول موج برای افزایش جذب در فولیکول استفاده می‌کند، IPL می‌تواند حجم بیشتری از مو را پوشش دهد. معمولا درمان با IPL ارزان‌تر از لیزر خواهد بود. باید گفت که دستگاه‌های IPL بهترین نتیجه را روی موهایی با رنگ تیره ارائه می‌کنند و همچنین باید گفت که موهای ضخیم و تیره‌تر پاسخ بهتری به این شیوه درمانی می‌دهد. IPL می‌تواند نتایج بسیار مناسبی برای رفع موهای زائد به صورت دائمی ارائه کنند اما به خاطر اینکه از نور به صورت خیلی متمرکز استفاده نمی‌کند، احتمالا به جلسات بیشتر درمانی نیاز خواهد بود.

درمان موهای زائد با استفاده از IPL چیست؟

درمان موهای زائد با استفاده از IPL چیست؟

مزیت‌های IPL

 • درد کمتر در مقایسه با درمان‌های دیگر رفع موهای زائد
 • نور بسیار قوی، ریشه مو را نابود می‌کند
 • دیگر نباید نگران زمان بندی و رشد مجدد مو باشید
 • دقت بسیار زیاد، عدم تاثیرگذاری روی پوست
 • جلسات درمانی به زمان زیادی نیاز ندارند
 • دسترسی بهتر نسبت به دستگاه‌های لیزر

معایب IPL

 • عدم تاثیرگذاری مناسب روی موهایی با رنگ روشن مثل بلوند یا خاکستری
 • هزینه نسبتا زیاد

درمان موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر چیست؟

تفاوت عمده در لیزر استفاده از یک نور با طول موج کاملا ثابت است که می‌تواند به عمق بیشتری از پوست نفوذ کرده و فولیکول مو را تحت تاثیر قرار دهد. این دستگاه‌ها پالس‌های مشخص، مو را به صورت اختصاصی هدف قرار می‌دهند. به خاطر سطح مقطع کوچکتر، درمان می‌تواند صرفا روی نقطه بسیار محدودی انجام شود که دقت را افزایش می‌دهد. این شیوه درمانی نسبت به دیگر درمان‌ها سریع تر است و تاثیرگذاری بسیار خوبی دارد. دستگاه‌های لیزر برای رفع موهای زائد در واقع از انرژی متمرکز شده استفاده می‌کنند. این انرژی مستقیما روی رنگدانه مو تاثیر می‌گذارد. استفاده از دستگاه لیزر روی موهایی با رنگ تیره و ضخیم بهترین نتیجه را ارائه می‌کند اما می‌توان از آن روی موهایی با رنگ روشن‌تر نیز استفاده کرد. از دستگاه لیزر نیز می‌توان با امنیت بسیار خوب تقریبا در تمامی نقاط بدن استفاده کرد. شاید هزینه این درمان کمی زیاد باشد اما سرمایه‌گذاری روی آن قطعا در طولانی مدت ارزشمند است و می‌تواند نتیجه‌ای بسیار ماندگار ارائه کند.

درمان موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر چیست؟

درمان موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر چیست؟

مزیت‌های دستگاه لیزر

 • در بسیاری از موارد درمان به نتایج دائمی خواهد رسید
 • سرعت بسیار زیاد
 • دقت بالا
 • برای افرادی با موهای رنگ تیره بسیار مناسب است

معایب دستگاه لیزر

 • برای افرادی که موهایی با رنگ روشن دارند همانند موهای تیره تاثیر گذار نیست
 • این شیوه درمانی می‌تواند هزینه بسیار زیادی در بر داشته باشد

لیزر در مقابل IPL

بسیاری عقیده دارند که لیزر می‌تواند عملکرد بسیار بهتری داشته باشد اما حقیقت این است که هر دو شیوه درمانی نتایج بسیار مشابهی را ارائه می‌کنند. در واقع مفهوم هر دو دستگاه، یکی است و صرفا تکنولوژی و پیاده سازی آنها متفاوت خواهد بود. درمان IPL از قدرت کمتری برخوردار است اما نتایج پدید آمده با استفاده از آن فوق العاده است. در هر صورت، بیمار بعد از انجام عمل توسط هر یک از این دو شیوه می‌تواند زندگی بسیار بهتری را بدون اصلاح روزانه یا هفتگی تجربه کند. هر دو متود ذکر شده، انتخاب‌های بسیار مناسب برای نیاز‌های افراد مختلف هستند و می‌توانند بودجه‌های مختلف را تحت پوشش قرار دهند. در قسمت زیر به مقایسه این دو دستگاه می‌پردازیم:

 • دستگاه IPL به صورت کلی مقرون به صرفه است اما به تعداد جلسات درمانی بیشتری نیاز دارد
 • دستگاه لیزر از دقت فوق‌العاده‌ای بهره می‌برد
 • هر پالس از لیزر در زمانی کمتر از یک ثانیه انجام می‌شود، پس به همین خاطر سرعت خارق‌العاده‌ای در درمان ارائه می‌کند
 • هر دو دستگاه می‌توانند نواحی مشترکی از بدن را درمان کنند و از این لحاظ تفاوتی با یکدیگر ندارند
 • هر دو دستگاه، تنظیمات مشخصی دارند تا برای استفاده روی بیماران متفاوت، نیاز‌ها را برطرف کنند
 • IPL می‌تواند سطح مقطع بیشتری را تحت پوشش قرار دهد
 • دقت بیشتر باعث می‌شود که دستگاه لیزر برای درمان در افرادی با پوست‌های تیره بهتر عمل کند
لیزر در مقابل IPL

لیزر در مقابل IPL

انتخاب نهایی

در حالی که قصد دارید بهترین شیوه را برای رفع موهای زائد بدن خود انتخاب کنید، باید به موها، پوست و رنگ آنها توجه داشته باشید. همچنین قسمتی از بدن که قرار است درمان روی آن انجام شود را در نظر گرفته و به میزان جلسات درمانی توجه داشته باشید. اینکه شما برای رسیدن به نتیجه مطلوب چه میزان صبری دارید می‌تواند در انتخاب تعیین کننده باشد. آیا واقعا به تعداد جلسه درمانی اهمیتی نمی‌دهید تا هزینه کاهش پیدا کند؟ در نهایت باید گفت که هر دو شیوه IPL و دستگاه لیزر، راهکار‌هایی بسیار موثر برای رفع موهای زائد از بدن ارائه می‌کنند که برای افراد مختلف مناسب هستند.

درباره نویسنده

طاهر تاج پارس

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه