هفت سوال مهم در مورد دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد و پاسخ به آنها

هفت سوال مهم در مورد دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد و پاسخ به آنها

هیچگاه به اندازه امروز رویای دیگر هیچگاه شیو نکردن به حقیقت نزدیک نشده بود. چه کسی دوست ندارد که دیگر هیچکاه از تیغ برای شیو کردن موهای زائد خود استفاده نکند و در کنار آن نیز شاهد پوستی صاف و نرم باشد. دستگاه لیزر با استفاده از پیشرفت تکنولوژی، حالا می‌تواند افرادی که از موهای زائد بدن خود رنج می‌برند را به خوبی کمک کند. در ادامه به هفت سوال مهم و پاسخ‌های آن که در مورد دستگاه‌های لیزر موهای زائد مطرح شده خواهیم پرداخت.

آیا لیزر به صورت دائمی موهای زائد را برطرف می‌کند؟

به شیوه‌های بازاریابی برای کسب مشتری دقت نکنید، دستگاه لیزر راهکاری برای “کاهش دائمی رشد موهای زائد” است نه رفع دائمی آنها. بعد از انجام این شیوه درمان، چندان عجیب نیست که به انجام جلسات درمانی برای نگه‌داری نیاز داشته باشید که معمولا به صورت سالیانه انجام می‌شوند. دلیل این امر نیز این است که درمان لیزر فولیکول موهای حاضر شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فولیکول ممکن است که دوباره به خاطر تغییرات هورمونی یا تغییر وزن به وجود آید.

ریسک درمان با استفاده از دستگاه لیزر چیست؟

بدون شک بزرگترین ریسک در درمان لیزر، آسیب به چشم است. هم بیمار و هم پزشک متخصص که درمان را انجام می‌دهد باید از عینک مخصوص استفاده کند. در کنار آن عوارض جانبی و ریسک به وجود آمدن مشکلاتی مثل تاول، اسکار، سوختگی و تغییر رنگ در پوست نیز وجود دارد. به وجود آمدن قرمزی و تورم بسیار عادی است اما اگر دچار سوختگی یا تاول شدید، پزشک از دستگاه لیزر نامناسبی روی پوست شما استفاده کرده.

آیا این شیوه درمانی موهای زائد شامل درد می‌شود؟

باید گفت که خود عمل شامل درد می‌شود اما مقدار آن بر اساس اعلام افرادی که تحت درمان قرار گرفتند، زیاد نیست. بسیاری از بیماران درد حاصل از درمان را به کندن یک چسب زخم مشابه دانستند. البته باید گفت که این درد فقط در یک میلی ثانیه حس می‌شود. این همان زمانی است که لیزر مشغول به نابودی فولیکول خواهد بود. در حالی که پوست شما شاید کمی قرمز شود یا شاهد تورم باشید، اما بعد از درمان تقریبا شاهد هیچ درد موضعی نخواهید بود و می‌توانید به راحتی فعالیت‌های روزمره را پیگیری کنید.

آیا برای انجام درمان لیزر باید حتما به مطب دکتر مراجعه کنم؟

در حالی که اجباری برای انجام درمان در مطب دکتر یا دیگر مکان‌هایی که سرویس عمل لیزر را ارائه می‌کنند وجود ندارد اما توصیه می‌شود که حتما دستگاه لیزر توسط فردی متخصص و با تجربه انجام شود. دکتر‌های پوست و جراحی پلاستیک می‌توانند به خوبی از دستگاه‌های لیزر برای درمان استفاده کنند. اگر در مکانی که قرار است درمان انجام شود، دلیلی محکم از تخصص فرد معالج مشاهده نکردید، از انجام درمان لیزر به شدت خودداری کنید. یکی از اهداف اصلی درمان با دستگاه لیزر، انتخاب نوع درستی از آن برای استفاده روی پوست است. این وظیفه بر عهده متخصص خواهد بود. بدین ترتیب اگر فردی غیر متخصص اینکار را انجام دهد در نهایت شاهد عوارض جانبی بسیار بدی خواهید بود. در کنار تمامی این مسائل دکتر‌های مختصص می‌توانند مشاوره کافی را به شما ارائه کرده و اعلام کنند که چه دارو‌هایی نباید در طی درمان توسط بیمار مصرف شود یا طریقه نگهداری از پوست را آموزش دهد.

رنگ مو و پوست و تاثیر آن در درمان موهای زائد توسط لیزر

درمان از طریق دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد تقریبا روی هر نوع پوستی به خوبی عمل می‌کند. برای درمان پوست‌هایی با رنگ تیره یا روشن، لیزر‌های متفاوتی مثل دایود یا Nd:YAG وجود دارد. پوست‌های روشن به لیزر دایود پاسخ خوبی می‌دهند در حالی که پوست‌های تیره بهترین نتیجه را با لیزر Nd:YAG تجربه خواهند کرد. البته همیشه استثنا نیز وجود دارد. موهایی با رنگ خاکستری، سفید، قرمز روشن و بلوند مشکلات زیادی در حین درمان مشاهده خواهند کرد. اگر در تبلیغات انجام شده مشاهده می‌کنید که کلینیکی تمام رنگ‌های مو را درمان می‌کند قطعا از لیزر IPL استفاده خواهند کرد و اینکار اصلا هوشمندانه نیست. درمان هر نوع پوست و مو با رنگ‌های مختلف از طریق یک لیزر مثل IPL اصلا تصمیم درستی نیست و می‌تواند باعث به وجود آمدن عوارضی مثل سوختگی شود. اگر موهای بدن شما از رنگ بلوند یا قرمز است، بهتر از قبل از انجام درمان تحقیقات بیشتری انجام دهید.

هر جلسه درمانی به چه مقدار زمانی نیاز دارد؟

زمان مورد نیاز برای انجام عمل لیزر به اندازه سطح مقطع منطقه تحت درمان بستگی دارد. هر فولیکول مو در یک میلی‌ثانیه تحت درمان قرار می‌گیرد. به عنوان مثال نقطه‌ای کوچک از بدن مثل زیر بقل به زمانی کمتر از پنج دقیقه برای درمان نیاز دارد. مناطق بزرگتر مثل پاها شاید به نیم ساعت زمان برای درمان نیاز داشته باشند. البته برخی دیگر سوال خواهند کرد که برای رسیدن به نتیجه نهایی به چند جلسه درمانی نیاز است؟ معمولا پنج یا شش جلسه درمانی برای رسیدن به نتیجه مناسب، معقول است. برخی از بیماران بعد از انجام صرفا سه تا چهار جلسه شاهد کاهش زیاد موهای زیاد خواهند بود. شش جلسه شاید بیشترین تعداد جلسه درمانی است که در هر منطقه از بدن نیاز باشد. اگر کلینیکی به شما پیشنهاد ده جلسه درمانی را داد، قطعا قصد سو استفاده از شما را دارند.

در کدام منطقه از بدن نباید از دستگاه لیزر استفاده کرد؟

تنها منطقه‌ای که نباید از لیزر از آن استفاده کرد، اطراف چشم چشم، ابروها و بالای گونه است. قطعا باید از شیوه‌های سنتی برای رفع موهای زائد در این نقاط استفاده کنید. استفاده از دستگاه لیزر در این مناطق احتمال ورود آسیب به چشم را افزایش می‌دهد. در غیر این صورت استفاده از لیزر تقریبا در تمامی نقاط بدن امکان‌پذیر است.

 

درباره نویسنده

طاهر تاج پارس

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه