پنج افسانه در مورد الکترولیسیس

پنج افسانه در مورد الکترولیسیس

الکترولیسیس تنها راهی برای رفع موهای زائد نیست. این شیوه راهکارهایی دیگر نیز برای استفاده‌های مختلف ارائه می‌کند اما نیازی نیست که در مورد آن اطلاعاتی داشته باشد. صرفا لازم است که بدانید از الکترولیسیس برای جدا کردن عنصر‌های شیمیایی به هم چسبیده استفاده می‌شود. در رفع موهای زائد، الکتریسیته از طریق یک سوزن بسیار نازک به فولیکول مو وارد می‌شود و ترکیب آب و نمک را در پوست را به صورت شیمیایی تغییر می‌دهد تا هیدروکسید سدیم تشکیل شود. این ترکیب جدید باعث می‌شود تا رشد مجدد مو متوقف شود. وقتی ریشه نابود شده باشد، دیگر شاهد رشد مو نخواهید بود. الکترولیسیس یک شیوه جدید در رفع موهای زائد نیست. بر اساس گفته متخصص‌ها از این شیوه برای درمان مژه‌هایی که در درون پوست رشد می‌کردند، در سال 1875 استفاده می‌شده! این فرآیند در طول سالیان بهبود پیدا کرده و تکنولوژی نیز سعی کرده تا آن را از طریق علم کامپیوتر آن را امن‌تر کند. در حال حاضر البته بهترین راه استفاده از این شیوه، انجام آن توسط یک فرد بسیار با تجربه است.

سوال بزرگ این است که آیا الکترولیسیس درست کار می‌کند؟ بله باید گفت که الکترولیسیس بهترین نتیجه را برای رفع دائمی موهای زائد ارائه می‌کند. این راهکار برای بانوانی که به صورت دائمی با موهای زائد به خصوص در ناحیه صورت مواجه هستند، مناسب است. البته قابل اشاره است که شایعات و افسانه‌های زیادی در مورد الکترولیسیس وجود دارد که در ادامه به پنج مورد برتر آن خواهیم پرداخت.

افسانه 1: الکترولیسیس دردناک نیست

احساس درد، یک تجربه بسیار متفاوت در افراد مختلف است. یک بیمار شاید درد بسیار زیادی را تجربه کند اما بیمار دیگر با درد زیادی روبرو نشود. آیا فرد اول یک ترسو است یا فرد دوم یک دروغگو؟ درد یک احساس متغیر است که پیش بینی آن بسیار دشوار به نظر می‌رسد و این مورد در شیوه درمانی الکترولیسیس نیز صادق است. برخی از بیماران در درمان الکترولیسیس با درد کم مواجه می‌شوند اما برخی دیگر درد آن را بسیار زیاد گزارش کردند.

افسانه 2: الکترولیسیس نتیجه صد در صدی را تضمین می‌کند

این ادعا تا حد زیادی در مورد الکترولیسیس درست است اما نه کامل. بر اساس تحقیقات انجام شده توسط مجله آکادمی متخصصان پوست آمریکا، درصد موفقیت الکترولیسیس تقریبا 93 درصد است. این درصد موفقیت در میان دیگر شیوه‌ها رفع موهای زائد بسیار خوب است اما بیمار باید حقایق را قبل از انجام درمان بداند. پوست و مو برخی از بیماران به این شیوه درمانی پاسخ کامل نداده و شاید شاهد رشد مجدد موهای زائد باشند. درصد موفقیت درمان در زمانی که الکترولیسیس توسط یک متخصص با تجربه انجام شود، افزایش پیدا می‌کند. البته در نهایت باید گفت که طبق تحقیقات انجام شده پاسخ این شیوه رفع موهای زائد نیز صد در صد نیست.

افسانه 3: الکترولیسیس هیچ عارضه جانبی دائمی ندارد

بیشترین عوارض جانبی در درمانی الکترولیسیس، احساس ناراحتی، قرمزی و تورم است. این عوارض جانبی بسیار عادی و البته موقتی هستند. اگر این درمان توسط یک فرد متخصص و ماهر انجام نشود، امکان به وجود آمدن عفونت و اسکار‌های دائمی وجود دارد.

افسانه 4: دستگاه‌های خانگی الکترولیسیس کاملا تاثیر گذارند

دستگاه‌های خانگی به نظر کاملا تاثیر گذار هستند و در کنار آن استفاده از آنها آسان است. گرچه باید در نظر داشت که شانس این درمان صد درصد نیست و امکان رشد مجدد مو، اسکار و عفونت وجود دارد. باید گفت که شانس درمان مناسب موهای زائد در دستگاه‌های خانگی در حقیقت بسیار کم است.

افسانه 5: لیزر الکترولیسیس بهترین انتخاب است

در ابتدا باید گفت در حالی که لیزر الکترولیسیس در حال تبلیغ شدن است، واژه لیزر و الکترولیسیس نباید با هم دیگر استفاده شوند. در حالی که استفاده از لیزر دارای درد کمتری نسبت به الکترولیسیس است اما هیچ قدرت بیشتری در این زمینه وجود ندارد.

درباره نویسنده

طاهر تاج پارس

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه