9 عوارض جانبی مربوط به درمان موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر

9 عوارض جانبی مربوط به درمان موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر

مانند هر نوع عملی، عمل لیزر برای رفع موهای زائد نیز می‌تواند برای برخی از بیماران عوارض حانبی به همراه داشته باشد. البته بسیاری از این عوارض جانبی می‌توانند به صورت موقت باشند و بسیار سریع با نگه داری مناسب رفع شوند. در ادامه به 9 عوارض حانبی مربوط به درمان موهای زائد با استفاده از دستگاه لیزر خواهیم پرداخت.

  1. استفاده از دستگاه لیزر برای رفع موهای زائد شامل استفاده از انرژی حرارتی برای انجام فرآیند مد نظر است تا مو دچار سوزش شود. این مورد می‌تواند باعث سوخته شدن پوست در برخی از بیماران شود. سوختگی پوست در درمان لیزر بیشتر در افرادی با پوست تیره رنگ مشاهده می‌شود. این مشکل بدین خاطر به وجود می‌آید چون رنگدانه‌های تیره نور لیزر را بسیار بیشتر جذب می‌کنند. در حالی که در بسیاری از موارد این سوختگی بسیار سطحی است اما مواردی نیز گزارش شده که سوختی از حد متعارف بسیار بیشتر بوده است.
  2. برخی از بیماران با تغییر رنگ پوست مواجه می‌شوند. Hyperpigmentation یا تغییر رنگ پوست باعث تیره شدن رنگ بعد از انجام عمل لیزر خواهد شد. این مورد در واقع به خاطر واکنش ملانین است و به نوعی شبیه به آفتاب سوختگی است که معمولا بعد از مدت زمانی کوتاهی به صورت خود به خود رفع می‌شود. در سمت دیگر نیز برخی از بیماران با روشن شدن رنگ پوست مواجه می‌شوند.
  3. بسیار مهم است که موقع انجام عمل لیزر از عینک مخصوص برای محافظت از چشم‌ها استفاده کنید. لیزر می‌تواند آسیب‌های متفاوتی را به چشم وارد کند که با استفاده از عینک مخصوص می‌توان به راحتی از آن جلوگیری کرد.
  4. خارش بعد از درمان یکی از عوارض جانبی بسیار عمومی در بعد از انجام عمل لیزر است. این عارضه جانبی به صورت خود به خود بعد از چند ساعت رفع خواهد شد. برای آرام شدن خارش می‌توانید از کیسه یخ استفاده کنید.
  5. قرمز شدن پوست در بسیاری از عمل‌ها تا چند روز بعد از عمل ادامه پیدا می‌کند. این مورد نیز یکی از عوارض جانبی بسیار شایع در عمل لیزر است که متخصص‌ها آن را بسیار طبیعی می‌دانند.
  6. درد، مور مور شدن و بی حسی در ناحیه تحت عمل قرار گرفته توسط لیزر نیز یکی دیگر از عارضه‌های جانبی بسیار شایع است. این عارضه جانبی نیز نگرانی خاصی به وجود نخواهد آورد و معمولا در بدترین شرایط تنها چند روز بعد از عمل رفع می‌شود.
  7. عمل لیزر برای رفع موهای زائد می‌تواند باعث خراشیده شدن و پوسته شدن پوست در ناحیه درمان شده، شود. کبودی در میزان بسیار کم نیز می‌تواند روی پوست بسیار حساس ظاهر شود. این عوارض جانبی در چند روز اول پدیدار شده و معمولا بعد از چند روز بدون نیاز به انجام درمان خاصی بهبود پیدا می‌کنند.
  8. یکی از عارضه‌های جانبی بسیار نادر، صورتی شدن پوست بعد از انجام عمل روی پوست‌های برنزه است. بهتر است در صورت مشاهده این عارضه جانبی به متخصص پوست مراجعه شود.
  9. یکی دیگر از عوارض جانبی نسبتا نادر در مورد عمل لیزر برای رفع موهای زائد، به وجود آمدن عفونت است. بسیار مهم است که بعد از انجام عمل محل درمان بسیار تمیز نگه‌داری شود. اگر اینکار به درستی انجام نشود امکان به وجود آمدن عفونت بسیار زیاد است. بهتر است در هنگام عفونت به متخصص پوست مراجعه کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید که انجام عمل لیزر برای رفع موهای زائد عوارض جانبی نسبتا کمی را به وجود می‌آورد که بسیاری از آنها بدون نیاز به درمان خاصی به راحتی رفع خواهند شد. یکی از دلایل محبوب شدن لیزر نیز عوارض جانبی بسیار کم آن است که حتی در صورت پدیدار شدن نیازی به نگه داری و درمان خاصی ندارد.

درباره نویسنده

طاهر تاج پارس

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه